תקנות כיבוי אש בבניין במוסדות ולבתי ספר

כולנו יודעים שבמקרה של שריפה, אין הרבה מה לעשות, ומה שמוטל עלינו הוא בעיקר להתפנות ולחכות להגעתם של כוחות הכיבוי וההצלה.

למעשה, בזמן אמת הדבר החשוב ביותר הנדרש מהאזרח הפשוט הוא פשוט להשגיח שאין עוד אנשים שנשארו לכודים במבנה, ואם כן לסייע להם להתפנות.

אמנם, חשוב לדעת שיש הרבה דברים שצריך לעשות כאשר מדובר על ימי השגרה, בכדי להפחית את הסכנה והנזק ממקרה של שריפה.

הקפדה על עמידה בתקנות כיבוי אש, והצטיידות במערכות מתקדמות לאיתור וכיבוי שריפות יכולה להיות ההבדל בין שריפה עם נפגעים בנפש וברכוש, לבין שריפה שמסתיימת בטוב.

למה חשוב להקפיד על התקנות לכיבוי אש?

במקרה של שריפה במקום כמו בניין מגורים, מוסד לימודי או כל מקום ציבורי אחר, נוצרת בהלה גדולה ובלגן המוני, אשר יכול לגרום לתוצאות הרות אסון.

למעשה, חלק גדול מן האסונות שהתרחשו כתוצאה משריפה, קרו במקומות גדולים והומי אדם, מה שהקשה על פינוי של השוהים במבנה.

בכל מקרה, כיום המסקנות הוסקו וכל מבנה ציבורי ובניין חדש חייב לעמוד בתקנות הרלוונטיות עבורו בכדי שיושג האישור להיכנס למבנה ולהתחיל להשתמש בו.

התקנות בעיקרם נועדו לוודא שבמקרה של שריפה תהיה האפשרות להשתלט על האש, וכוחות הכיבוי יוכלו לעשות את עבודתם כמו שצריך.

דברים שתקנות כיבוי אש דורשות לעשות

תקנות הכיבוי דורשות בראש ובראשונה להקים מוסדות חינוך ומבנים ציבוריים מחומרים שאינם דליקים או מעכבי בעירה.

למעשה, גם לאחר סיום הבנייה – כל שינוי שמתבצע במבנה חייב לקבל אישור מיועץ בטיחות מוסמך, וקבלת אישור כיבוי אש.

למבנה חייבת להיות דרך גישה נוחה המאפשרת לרכב הכיבוי להתקרב אל המבנה למרחק שלא עולה על 60 מטר, כך שעבודות הכיבוי יוכלו להתבצע בצורה מהירה ויעילה.

בנוסף לכל זאת, יש צורך בהתקנה של מערכות לאיתור וכיבוי אש, אשר תפקידם להיות המענה הראשוני במקרה של שריפה, ולהזעיק בצורה אוטומטיות את כיבוי האש בצורה המהירה ביותר.

מערכת ספרינקלרים

מערכת ספרינקלרים צריכה להיות מותקנת בבניינים גבוהים או רבי קומות, וכן במבנים של בתי ספר המכילים 7 כיתות ויותר.

מקומות נוספים בהם צריך להתקין  מערכת ספרינקלרים במוסד החינוכי הם – מחסנים בעלי שטח של 500 מטר רבוע ומעלה, אולמות כנסים אשר אמורים להכיל למעלה מ – 300 איש וכן ספריית בית הספר כאשר שטחה גדול מ – 300 מטר רבוע.

בנוסף יש להתקין חייגן, שילוט חירום, לחצני אזעקה, ומערכת אור קולית אשר מתריעה על קיומו של מצב חירום המצריך פינוי מידי מהמקום.

שיתוף:

עוד בהקשר לתקנות כיבוי אש בבניין במוסדות ולבתי ספר.
מאמרים נוספים
ציוד כיבוי אש
ציוד כיבוי אש

במהלך השנים האחרונות ישנה עלייה, בקרב הציבור, במודעות של הציבור לגבי החשיבות של מיגון מפני אש והסכנות השונות שנלוות לה. כיום, גם עסקים פועלים יותר

אישור כיבוי אש
אישור כיבוי אש

פתיחת בית עסק לפי החוק חייבת להתבצע לאחר קבלת רישיון עסק בהתאם לחוק רישוי עסקים. במטרה לקבל את האישור הזה יש להתקין בעסק כמה אמצעי

יועץ בטיחות אש
יועץ בטיחות אש

כל מה שרצית לדעת על מניעת אסון מדלקה ועבודתו של יועץ בטיחות אש אנחנו חיים בעידן בו הפוטנציאל לשריפה גבוה בכל עסק וממגוון רחב של

הדרכת כיבוי אש לעובדים
הדרכת כיבוי אש לעובדים

כל מה שצריך לדעת על הדרכת כיבוי אש לעובדים דלקה יכולה להתרחש בכל רגע במפעל, עסק או משרד, גם בשל טעות אנוש וגם בשל גורמים

וואטסאפ
יש לך שאלה?
Scan the code
שלהבת ולהבה בע"מ
היי,
אפשר לשוחח גם בוואטסאפ :)
Call Now Button דילוג לתוכן