הדרכת כיבוי אש לעובדים

כל מה שצריך לדעת על הדרכת כיבוי אש לעובדים

דלקה יכולה להתרחש בכל רגע במפעל, עסק או משרד, גם בשל טעות אנוש וגם בשל גורמים רבים אחרים, חלקם אף לא קשורים לעסק עצמו וחלקם יכולים להיות אף בזדון. יש דלקות רבות בכל שנה בעסקים ובחברות, ומכאן נולדה ההוראה לבצע על פי חוק הדרכה לעובדים בדבר התנהלותם בעת דלקה ומניעתה. ההדרכה לעובדים צריכה להתקיים אחת לשנה ולכלול את כל הנושאים הן בהדרכה עיונית והן באמצעות תרגולים מעשיים, שכן ידע בסופו של דבר הוא כוח שיכול להציל חיים וזוהי כל מטרת בטיחות האש. 

מהי חשיבות ההדרכה לעובדים? 

החוק קובע כי יש לבצע את ההדרכה לעובדים בעניין בטיחות אש אחת לשנה, אך מאחורי החוק עומד גם היגיון ברור. עובדים שיודעים כיצד לנטרל מראש סכנות שיכולות לגרום לדלקה יהיו עובדים שימנעו מראש דלקות, אך גם ידעו כיצד להתמודד בצורה הטובה ביותר על דלקה כאשר זו פורצת. אנו חיים בעידן טכנולוגי, אך אין תחליף לידע מעשי שיסייע להתמודד בעת פריצת דלקה, הן בהתמודדות עם העשן והן בשלבים הראשונים של הדלקה, עד להגעת כוחות ההצלה. 

בהדרכה העובדים יקבלו כלים להתמודדות בשלל מצבים שיכולים להיגרם במקום העבודה, הם ילמדו כיצד לעשות שימוש ביציאות החירום, כיצד להתפנות וכיצד להימנע משאיפת עשן – הגורם מספר אחד למיתות ולפגיעות קשות בזמן דלקות. 

מה כוללת ההדרכה

הדרכת של חברתנו בתחום הכיבוי  תכלול היבטים שונים של בטיחות, בדגש על הימלטות מפני אזורים בהם יש אש בוערת. כמו כן, הוא יכלול הדרכה כיצד יש להימלט מפני העשן, וכיצד יש להימלט דרך אזורר בו יש עשן כבד אל עבר אזור בו אוויר נקי. העובדים יקבלו גם ידע על מערכות הכיבוי האוטומטיות במבנה, כיצד הם עובדים, היכן הם מותקנים וגם כיצד יש לעשות שימוש נכון ובטיחותי באמצעים ידניים של כיבוי אש, לדוגמה מטפים.

אל מי פונים כדי לבצע את ההדרכה ומה לומדים בה? 

מי שמעביר את ההדרכה הוא יועץ בטיחות האש, ורצוי שיהיה בעל ניסיון וותק בתחום. יועץ בטיחות האש יבצע הדרכת כיסוי אש לעובדים ובה ילמד את העובדים כלים בסיסיים להתמודדות עם שאיפת עשן, הימלטות בטוחה, שימוש ביציאות חירום ומניעה של דלקות. בכל הדרכה כזו יש גם התייחסות ספציפית לאותו ארגון או עסק, כאשר התרגול נעשה באופן פרטני על פי אופי העסק, למשל, אם מדובר על בניין משרדים או על מפעל תעשייתי, ההתייחסות לאופן הפינוי הוא אחר. 

יתרונות ההדרכה וההכנה הנכונה

כאשר העובדים שלך יודעים כיצד לנהוג בעת שריפה ומראש כיצד למנוע אותה, מצבים בהם דלקות מתפתחות בשל טעות אנוש מצטמצמות בעשרות אחוזים. כמו כן, היכולת של העובדים להתנהל בשכל בעת פריצת דלקה תסייע משמעותית למניעת פגיעות בגוף. 

היועצים של שלהבת ידריכו אתכם  גם על נושאים נוספים – הוא יכול לסייע לעסק בבניית תוכנית מקיפה לנושא בטיחות האש. התוכנית יכולה לכלול תחומים רבים של התראה וכיבוי אש, יחד עם הדרכה מתאימה אלה יסייעו באופן משמעותי לצמצם נזקים משריפות ואף למנוע אותם לחלוטין. יועץ בטיחות האש יסייע להכין את העסק גם לקראת חידוש רישיון העסק וקבלת האישורים המתאימים מטעם הרשויות. 

לסיכום, אמנם מדובר על זמן העבודה, אך זה חיוני והכרחי לבצע הדרכות לעובדים בנושא כיבוי אש. מדובר על שלומם של העובדים ושלום העסק עצמו, ושוב – ידע במקרים האלו מציל חיים, ויש להזמין להדרכה יועץ בטיחות אש בעל ניסיון וידע נרחבים.

שיתוף:

עוד בהקשר להדרכת כיבוי אש לעובדים.
מאמרים נוספים
ציוד כיבוי אש
ציוד כיבוי אש

במהלך השנים האחרונות ישנה עלייה, בקרב הציבור, במודעות של הציבור לגבי החשיבות של מיגון מפני אש והסכנות השונות שנלוות לה. כיום, גם עסקים פועלים יותר

אישור כיבוי אש
אישור כיבוי אש

פתיחת בית עסק לפי החוק חייבת להתבצע לאחר קבלת רישיון עסק בהתאם לחוק רישוי עסקים. במטרה לקבל את האישור הזה יש להתקין בעסק כמה אמצעי

יועץ בטיחות אש
יועץ בטיחות אש

כל מה שרצית לדעת על מניעת אסון מדלקה ועבודתו של יועץ בטיחות אש אנחנו חיים בעידן בו הפוטנציאל לשריפה גבוה בכל עסק וממגוון רחב של

וואטסאפ
יש לך שאלה?
Scan the code
שלהבת ולהבה בע"מ
היי,
אפשר לשוחח גם בוואטסאפ :)
Call Now Button דילוג לתוכן