יועץ בטיחות אש

כל מה שרצית לדעת על מניעת אסון מדלקה ועבודתו של יועץ בטיחות אש

אנחנו חיים בעידן בו הפוטנציאל לשריפה גבוה בכל עסק וממגוון רחב של גורמים, החל מהגורם האנושי ועד לגורמים רבים אחרים כמו שקעי חשמל, שימוש במערכות מתקדמות, הפעלת מכונות ושימוש בחומרים מסוכנים. כל תהליך שכזה יכול להוות גורם לפרצת דלקה, ורבות מהם יכולות להימנע או להוביל לנזק מצומצם עם תוכנית מניעה מותאמת והדרכת העובדים.

כיצד ניתן למנוע מדלקות לפרוץ?

יש אמצעים רבים שיכולים לסייע למנוע דלקות, החל בחיישנים וגלאים מתקדמים שמותקנים במיקומים אסטרטגיים באזורים שונים בעסק וכלה במערכות כיבוי אש מתקדמות שיסייעו להתמודד עם דלקה מיד עם פריצתה. התאמות אלה צריכות להתבצע על ידי מומחה בתחום, יועץ בטיחות אש, לו הכלים, הידע והניסיון לבצע התאמות לסוגי עסקים משתנים ובעלי אופי ומבנה שונים.

אם מדובר על עסק חדש, בניית התוכנית צריכה להתבצע מראש וזאת כדי להבטיח שהעסק יקבל את כל האישורים הנדרשים לפתיחתו. אם מדובר על עסק פעיל ויש צורך לחדש את הרישיון, בדיקה מעמיקה ובניית תוכנית בעת הצורך תסייע לקדם את חידוש הרישיון. כמו כן, התקנות קובעות אילו עסקים מחויבים בתוכנית ואילו לא, ויש להתייחס לתקנות בכובד ראש.

מה תכלול התוכנית?

את האסון הבא מונעים באמצעות תוכנית כוללת לעסק ובה יעשה שימוש באמצעים טכנולוגים שונים ובהם גלאים וחיישנים שיסייעו לאתר את הדלקה מיד עם פריצתה. התוכנית תכלול את המיקומים המדויקים של אותם חיישנים וגלאים, אמצעי כיבוי אוטומטיים ואמצעי כיבוי ידניים. כמו כן, עסקים מחויבים בהדרכת כיבוי אש לעובדים אחת לשנה, הדרכה זו כוללת ידע מעשי ותיאורטי הכולל את אופן הפעלת ציוד הכיבוי באופן ידני, כמו גם את דרכי ההימלטות השונים במקרה של דלקה וכיצד יש לעבור דרך עשן סמיך.

בכל תוכנית מתבצעות התאמות ופתרונות באופן ספציפי ובהתאם סוג העסק, הסיכון בו, הפוטנציאל לדלקה בו וכן הלאה. תפקידו של יועץ בטיחות אש הוא לקבוע היכן יש להתקין את הגלאים, היכן יש למקם מטפים, כיצד יש להרכיב את מערכות הכיבוי ואילו מערכות כיבוי מתאימות לעסק, ומהן דרכי המילוט הטובות ביותר.

בדיקות תקופתיות והדרכות לעובדים

לא די בהתקנה של המערכת או בהדרכה חד פעמית של העובדים, יש לוודא את תקינות המערכת על פי המלצת היועץ ועל פי התקנות הקבועות בחוק, ולבצע הדרכה לעובדים אחת לשנה. ההדרכה גם מרעננת נהלים וגם מוודאת שעובדים חדשים או עובדים שלא היו בהדרכה קודמת מכל סיבה שהיא, יהיו בהדרכה הנוכחית. כדאי לדעת – הדרכה נכונה תציל חיים, היא זו שברגע האמת תעלה לאותו עובד בראש והוא ידע כיצד לפעול כדי להציל את חייו שלו ואת חיי העובדים האחרים. הוא ידע לזהות סיכונים, הוא ידע איך לתפעל ציוד כיבוי וגם כיצד להתמודד עם העשן ולהתחמק משאיפתו.

הבדיקה התקופתית תוודא שהמערכות עובדות, שגלאי העשן תקינים ועובדים, שמערכת האזעקה פועלת כשורה וכי מערכות הכיבוי תקינות. במעמד זה בודק יועץ הבטיחות האם השתנה הפוטנציאל לדלקה, והאם יש סיכון גבוה יותר או סימנים שמעידים על סיכון לדלקה.

לבצע סקר סיכונים לעסק

עוד דרך שתסייע במניעת פריצת הדלקה הבאה תהיה ביצוע סקר סיכונים. בביצוע סקר זה יועץ בטיחות אש בוחן את מערכות החשמל, את תשתיות המים ואת המבנה עצמו כדי למצוא בהם גורמים שונים שעלולים לגרום להתלקחות של דלקה. בסיום ביצוע הבדיקות יועץ הבטיחות מגיש לאחראי על התחום בעסק את מסקנותיו ואת המלצותיו השונות להפחתת הסכנות.

שיתוף:

עוד בהקשר ליועץ בטיחות אש.
מאמרים נוספים
ציוד כיבוי אש
ציוד כיבוי אש

במהלך השנים האחרונות ישנה עלייה, בקרב הציבור, במודעות של הציבור לגבי החשיבות של מיגון מפני אש והסכנות השונות שנלוות לה. כיום, גם עסקים פועלים יותר

אישור כיבוי אש
אישור כיבוי אש

פתיחת בית עסק לפי החוק חייבת להתבצע לאחר קבלת רישיון עסק בהתאם לחוק רישוי עסקים. במטרה לקבל את האישור הזה יש להתקין בעסק כמה אמצעי

הדרכת כיבוי אש לעובדים
הדרכת כיבוי אש לעובדים

כל מה שצריך לדעת על הדרכת כיבוי אש לעובדים דלקה יכולה להתרחש בכל רגע במפעל, עסק או משרד, גם בשל טעות אנוש וגם בשל גורמים

וואטסאפ
יש לך שאלה?
Scan the code
שלהבת ולהבה בע"מ
היי,
אפשר לשוחח גם בוואטסאפ :)
Call Now Button דילוג לתוכן